Obrady rozpoczęto 14 kwietnia 2023 o godz. 09:00, a zakończono o godz. 09:49 tego samego dnia.

W posiedzeniu wzięło udział 14 członków.

Obecni:

1.     Maria Adamczyk
2. Beata Brzozowska
3. Tomasz Chmarzyński
4. Iwona Dobosz
5. Anna Dulska
6. Piotr Goliński
7. Marek Góreczny
8. Bartosz Jaworski
9. Iwona Kamińska
10. Katarzyna Kołodziejek 
11. Antoni Kowalski
12. Elżbieta Lewandowska
13. Aleksandra Uchacz
14. Adam Wojnowski
15. Marcin Wysocki

Obecni: Wójt Gminy Pan Jakub Kochowicz, Zastępca Wójta Pani Agnieszka Dalke, Skarbnik Izabela Klafczyńska, Sekretarz Katarzyna Gostkowska

oraz Sołtys Sołectwa Kamlarki –Pani Jadwiga Kalata

1. Stwierdzenie prawomocności obrad i otwarcie Sesji.
2. Wyznaczenie Sekretarza obrad.

Na Sekretarza obrad wyznaczono Panią Aleksandrę Uchacz – Wiceprzewodniczącą Rady.

3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Proponowany porządek obrad

1. Stwierdzenie prawomocności obrad i otwarcie Sesji.

2. Wyznaczenie Sekretarza obrad.

3. Zatwierdzenie porządku obrad.

4. Podjęcie uchwał w sprawie:

 

1)     Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Lisewo na 2023 rok- projekt nr 1;

 

5.  Sprawy bieżące i zakończenie Sesji.     


Głosowano w sprawie:
Zatwierdzenie porządku obrad – brak uwag.

Wyniki głosowania
ZA: 14, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (14)
Maria Adamczyk, Tomasz Chmarzyński, Iwona Dobosz, Anna Dulska, Piotr Goliński, Marek Góreczny, Bartosz Jaworski, Iwona Kamińska, Katarzyna Kołodziejek , Antoni Kowalski, Elżbieta Lewandowska, Aleksandra Uchacz, Adam Wojnowski, Marcin Wysocki
NIEOBECNI (1)
Beata Brzozowska

4. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Lisewo na 2023 rok- projekt nr 1 -Przedstawiła Pani Skarbnik Izabela Klafczyńska

Radny Bartosz Jaworski zadał pytania: Pierwsze pytanie dotyczy zwiększenia wydatku związanego z dokumentacją dotyczącą budowy mieszkań socjalnych kwota 50.000 złotych Pan Radny poprosił o rozszerzenie tej kwestii, co to za mieszkania, jakiego rodzaju dokumentacja, z czym to jest związane.

Pani Skarbnik poprosiła o odpowiedź Pana Wójta Jakuba Kochowicz.

Pan Wójt Jakub Kochowicz powiedział, że wprowadzamy nowe zadanie, chcemy przegotować dokumentację na budowę nowych mieszkań socjalnych. Jest coraz więcej wniosków i zapotrzebowanie. Rozmawiamy często z Panią Kierownik GOPS i jest taka potrzeba. Do tego jest możliwość pozyskania dofinansowania z tego co Pan Wójt pamięta to 85 lub 90% z Banku Gospodarstwa Krajowego, Pan Wójt powiedział, że jesteśmy już w takim momencie, że warto podjąć decyzję, nie wie jeszcze gdzie będą te mieszkania, ale będzie to badane. Powinniśmy tym ludziom pomóc. To jest pierwszy etap przygotowanie dokumentacji, jeszcze nie wiemy czy w tym toku zdążymy złożyć wnioski. Realizacja raczej nie w tym roku oczywiście pod warunkiem otrzymanie dofinasowania. Jest możliwość pozyskania dużego dofinasowania BGK  kiedyś było 30% teraz o ile dobrze pamiętam to 85 – 90%. Jest to nasze zadanie, jest wiele mieszkańców, którzy potrzebują takiej pomocy i jest to najważniejszy czas żeby odpowiedzieć na te prośby, a nie odsyłać bo brak mieszkań, brak warunków, brak możliwości.

Radny Bartosz Jaworski: Kolejne pytanie dotyczy z wykonaniem i montażem stacji zlewnej ścieków dowożonych. Jest to nowa pozycja po stronie wydatkowej. Proszę o rozszerzenie tej kwestii z czego to wynika, jakie okoliczności  spowodowały, że jest konieczność wykonania tego?

Odpowiedź Wójta Jakuba Kochowcz: Na wniosek Kierownika Gminnych Usług Wodno-Kanalizacyjnych w Lisewie Pana Michała Szpręglewskiego wprowadzamy zadanie ponieważ spodziewamy się coraz większej ilości ścieków dowożonych. W związku z tym, że trwają kontrole, mieszkańcy musza dowozić te ścieki do oczyszczalni spodziewamy się znacznie większego napływu dowożonych. Do tej pory nie było możliwości weryfikacji tego czy ilość oddawana ścieków jest taka sama jak w tzw. Beczce. Mamy możliwość skorzystania z dofinasowania, które otrzymaliśmy z 1 miliona siedmiuset kilkudziesięciu tysięcy złotych. Otworzyliśmy przetarg na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Lisewie. Mamy spore oszczędności na tym zadaniu i przesuwamy te pieniądze  Ta kwota będzie znacząco mniejsza niż teraz jest. Ta stacja zlewna pozwoli nam przede wszystkim na bardzo dokładne badanie ilości dowożonych ścieków przez firmy, które to przywożą. Jest to wtedy z korzyścią dla jednostki bo mogą dokładnie się rozliczyć z ilości dowożonych  ścieków.

Radny Bartosz Jaworski: Czyli jak rozumiem tu nastąpi przesunięcie wydatkowania z pozycji dotyczącej budowy sieci kanalizacyjnej przy ul. Chełmińskiej, czyli jak rozumiem te środki które pozostaną będą wystarczające?

Odpowiedź Wójta Jakuba Kochowicz: Tak, tu żadnych środków nie angażujemy. Wszystko jest w ramach subwencji, którą otrzymaliśmy.

Radny Bartosz Jaworski zadał kolejne pytanie, które dotyczy treści uchwały, a dokładnie paragraf 17, czyli zmiany które mają być wprowadzone czyli dodanie punktu 4 i 5 dotyczy to pomocy w celu realizacji zadań związanych z pomocą Obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego Państwa. I tu są trzy podpunkty, w których upoważnia się Wójta, czyli Rada upoważnia Wójta tą uchwałą do trzech rzeczy i chciałby podpytać o jedną kwestię Panią Skarbnik czy też dobrze rozumie ten zapis oczywiście z całym szacunkiem dla Obywateli Ukrainy nie ma nic przeciwko żeby pomagać natomiast podpunkt A punkt 4 tutaj jest mowa, że w celu realizacji zadań związanych z pomocą Obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem  zbrojnym materią tego Państwa upoważnia się Wójta do dokonania zmian w planie dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego w tym dokonania przeniesień wydatków między działami klasyfikacji budżetowej. Czyli rozumie ten zapis tak, że Wójt będzie mógł dowolnie przenosić między działami środki na cele związane z pomocą Obywatelom Ukrainy tak? Z dowolnego działu? Np. Jest jakaś pula pieniędzy przeznaczona na modernizację dróg to jest dział drogi publiczne i jest przeniesienie z działu do działu związanego z wydatkowaniem środków na ten cel.

Odpowiedzi udzieliła Pani Skarbnik Izabel Klafczyńska: Nie, tu chodzi o środki z funduszu pomocy. To są środki znaczone, dedykowane Obywatelom Ukrainy i  tu, o te środki chodzi. Wcześniej tych upoważnień w uchwale nie wprowadzono ponieważ nie było żadnych Obywateli Ukrainy. W związku z tym Pani Skarbnik wyszła z założenie że nie ma potrzeby wprowadzać tych upoważnień. Nie mniej jednak sytuacja za nasza Wschodnią granicą się nie zmienia i te upoważnienie zostały wprowadzone. Dotyczy to środków funduszy pomocy, które dostajemy od Wojewody. Jeżeli Wojewoda kieruje do nas strumień pieniężny dotyczący Obywatelom i żeby nie trzeba było organizować sesji Rady Gminy tylko żeby było można zarządzeniem Wójta Gminy  wprowadzić do budżetu.

Radny Bartosz Jaworski powiedział: Tak, ale  tan zapis nie precyzuje tego. Tu jest mowa o zmianie planie dochodów i wydatków budżetu ogólnie jednostki samorządu terytorialnego w tym przeniesienie miedzy działami. Wiemy, że przeniesienie miedzy działami wymaga uchwały Rady Gminy, nie jest doprecyzowane , że dotyczy to środków otrzymanych od Wojewody na ten cel. Radny Bartosz Jaworski powiedział, że według Niego ten zapis mówi o dowolności przenoszenia, czyli Pan Wójt będzie miał kompetencje do tego jeśli ta uchwała zostanie podjęta żeby z dowolnego działu przenieść środki na ten cel. Dodał również, że cel jest szczytny, ale żeby nie odbywało się to kosztem innych wydatków.

Pani Skarbnik Izabela Klafczyńska powiedziała: Tak, może nie jest doprecyzowane, ale chodzi o środki z funduszu pomocy. Gdyby zdarzyła się sytuacja nadzwyczajna byśmy korzystali ze środków rezerwy kryzysowej. Tutaj ewidentnie chodzi o te środki z funduszu pomocy może nie jest dopisane. Treść została uzgodniona z Pracownikami Regionalnej Izby Obrachunkowej i nie mieli uwag.

Radny Bartosz Jaworski powiedział, że chciałby złożyć wniosek formalny. Chodzi o doprecyzowanie tego zapisu, że dotyczy to tak jak Pani Skarbnik powiedziała środków pomocowych otrzymanych na ten cel. Przenoszenie środków miedzy działami w ramach tych środków pomocowych, nie innych i nie z innych działów i wydatków.

Pan Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński, poprosił o podyktowanie treści wniosku formalnego jak ma to wyglądać i uzasadnienie.

Przygotowanie Pracownika Obsługi Rady Gminy i Informatyka do zapisania wniosku formalnego.

Radny Bartosz Jaworski zapytał czy międzyczasie może zadać kolejne pytanie?

Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński odpowiedział, że nie najpierw przegłosujemy. Pan Przewodniczący zapytał Radnego Bartosza Jaworskiego czy kolejne pytanie dotyczy tych samych zapisów czy kolejnych?

Radny Bartosz Jaworski powiedział, że dotyczy to kolejnego punktu.

Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński odpowiedział, że nie. Najpierw przegłosujemy.

Pracownicy Obsługi zgłosili gotowość zapisania treści.

Radny Bartosz Jaworski podyktował zapis : punkt 4 podpunkt a otrzymuje brzmienie: dokonania zmian w planie dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w tym dokonania przeniesień wydatków miedzy działami klasyfikacji budżetowej w ramach środków otrzymanych w związku z pomocą Obywatelom Ukrainy.

Pani Skarbnik Izabel Klafczyńska powiedziała, że Jej zadaniem zapis który był, był zapisem odpowiednim.

Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński poprosił o uzasadnienie wniosku formalnego Radnego Bartosza Jaworskiego.

Radny Bartosz Jaworski uzasadnił, że pozostawienie zapisów proponowanej wersji uprawniłoby Wójta do dokonywania przeniesień miedzy działami klasyfikacji budżetowej.

Przewodniczący Rady Gminy Piotr Goliński powiedział, że ma nadzieję że wszyscy słyszeli treść i przeszedł do głosowania w sprawie wniosku Radnego Bartosza Jaworskiego.

Głosowano wniosek w sprawie:
zmiany zapisu w paragrafie 17 punkt 4 podpunkt a otrzymuje brzmienie: dokonania zmian w planie dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w tym dokonania przeniesień wydatków miedzy działami klasyfikacji budżetowej w ramach środków otrzymanych w związku z pomocą Obywatelom Ukrainy.

Wyniki głosowania
ZA: 12, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 2, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (12)
Maria Adamczyk, Iwona Dobosz, Anna Dulska, Piotr Goliński, Bartosz Jaworski, Iwona Kamińska, Katarzyna Kołodziejek , Antoni Kowalski, Elżbieta Lewandowska, Aleksandra Uchacz, Adam Wojnowski, Marcin Wysocki
WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Tomasz Chmarzyński, Marek Góreczny
NIEOBECNI (1)
Beata Brzozowska
Wniosek został przyjęty.

Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński zadał pytanie Pani Skarbnik Izabeli Klafczyńskiej czy ten wniosek może zostać przyjęty z punktu prawnego, jeżeli chodzi o funkcjonowanie tej uchwały czy są przeciwskazania?

Pani Skarbnik Izabela Klafczyńska powiedziała, że pod względem prawnym powinien Radca Prawny się wypowiedzieć.

Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński poprosił panią Sekretarz Katarzynę Gostkowską o wykonanie telefonu.

Ogłoszono przerwę celem doprecyzowania - rozmowa z Radcą Prawnym.

Po przerwie. Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński poprosił o potwierdzenie kworum ponieważ sesję musi opuścić jedna Radna.

Sprawdzenie i stwierdzenie kworum, obecnych jest 13 Radnych.

Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński poinformował, że poprawka zostanie wprowadzona do uchwały budżetowej po przeanalizowaniu z Radcą Prawnym oraz Panią Skarbnik i Panem Wójtem.

Przewodniczący Rady Gminy  Piotr Goliński zapytał czy są jeszcze pytania do uchwały?

Radny Bartosz Jaworski zadał pytanie które dotyczy zapisu paragrafu 17 punkt 5 gdzie upoważnia się Wójta do zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego do kwoty 3 milionów złotych na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu. Pytanie do Pani Skarbnik jakie okoliczności są przyczyną takiej propozycji tym bardziej, że deficyt zgodnie z obowiązującą uchwałą miał być sfinansowany ze środków bieżących unijnych, które miały wpłynąć na sfinansowanie tego deficytu.

Pan Wójt Jakub Kochowicz powiedział, że w tym roku mamy inwestycje na prawie 22 miliony złotych, finansowanie tych inwestycji jest zapewnione. Tak jak jest w uchwale deficyt ostateczny będzie pokryty z wolnych środków. Pan Wójt powiedział, że może być problem z płynnością bieżącą np. jeśli spłyną bieżące faktury, ale jeszcze nie wiemy w jakim terminie. Nie możemy pozwolić sobie na to, że nie będziemy mieli pieniędzy na wynagrodzenia, DPS-y, rodziny zastępcze. W związku z tym wprowadzamy zapis, który bardzo często występuje w uchwałach budżetowych, że w roku budżetowym możemy zaciągnąć kredyt do trzech milionów złotych nie wiemy czy taki będzie potrzebny po to żeby nie było zachwiania w równowadze budżetu w danym roku. Pan Wójt dodał, że jest to przejściowy i musi być spłacony w tym roku i będzie spłacony środkami które spłyną z Polskiego Ładu, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego, z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i innych środków oraz naszych środków własnych. Ten zapis zabezpiecza możliwość normalnego funkcjonowania Urzędu Gminy i wszystkich Jednostek.

Radna Pani Iwona Kamińska zadała pytanie do Pana Wójta: Czy ta kwota 3 miliony złotych to chodzi o kredyt? Kiedy miałby zostać zaciągnięty?

Odpowiedz Wójta Jakuba Kochowicz: Jeszcze tak do końca nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy. Są przetargi, pieniądze nam różnie spływają. Będą podpisywane umowy na drogi, będzie ustalanie harmonogramów płatności chociażby na Starogród. Pan Wójt powiedział, że nie jest w stanie odpowiedz czy to będzie kwiecień, maj może czerwiec, lipiec, ale ważne jest to że ten kredyt musi być spłacony w tym roku. Nie może być przeniesiony na kolejny rok, nie może być wydłużony to jest przejściowy kredyt.

Radna Pani Iwona Kamińska zadała pytanie: W związku z tym my dzisiaj musimy  podejmować taką decyzję, czy możemy podjąć tę decyzję w momencie kiedy ten kredyt będzie potrzebny?

Pan Wójt Jakub Kochowicz odpowiedział, że musi być dzisiaj decyzja ponieważ będzie podpisywał umowy i chce mieć bezpieczeństwo, że będziemy mieli płynność finansową.    Pan Wójt powiedział, że nie będzie zaciągał kredytu z Panią Skarbnik jak nie będzie nam potrzebny. Odwlekanie tematu na kolejny miesiąc, dwa, trzy utrudni ponieważ sama procedura trwa kilka tygodni.

Radna Pani Iwona Kamińska powiedziała: Wiemy, że planowana sesja jest na 26.04.2023r. Przed Sesją będą odbywały się komisje na których więcej dyskutujemy na ten temat może jednak udałby się przesunąć ten zapis na późniejszą sesję.

Pan Wójt powiedział, że jednak nadal wnioskuję żeby dzisiaj przegłosować dzisiaj ten zapis ponieważ niewiele zmieni się sytuacja za dwa tygodnie tak jak planowana jest sesja. Pan Wójt dodał, że chce mieć bezpieczeństwo np. jeżeli będą wolniej spływały podatki, czy będzie jakaś zaległość to płynność finansowa budżetu będzie utrzymana. Pan Wójt powiedział, że to nie jest pierwsze takie upoważnienie w uchwałach budżetowych, wcześniej już takie zapisy były. Nie zawsze z nich korzystali, ale też nie były robione inwestycje za 22 miliony a nawet docelowo 25 milionów złotych. Za 8.5 milina złotych drogi i 35 milionów inna inwestycja, kolejne inwestycje za 1 milion lub 1.5 miliona środki te spływają, dofinansowania w jakimś tempie. Stąd żeby zapewnić funkcjonowanie budżetu taki kredyt jest uzasadniony.  

Pytanie zadała Pani Wiceprzewodnicząca Aleksandra Uchacz: Jeżeli dobrze zrozumiałam jeżeli nie będzie potrzeby to nie będziemy zaciągać tego kredytu? Czy to już jest pewne że na pewno zaciągniemy?

Pan Wójt powiedział, że dużo rozmawiali z Panią Skarbnik i na pewno będzie potrzebny .Dla bezpieczeństwa. Nie może być sytuacji, że zabraknie na wynagrodzenia. Chodzi o płynność bieżącą. Kredyt będzie potrzebny pytanie jeszcze ile.

Wiceprzewodnicząca Aleksandra Uchacz powiedziała, że chciałaby jeszcze wrócić do mieszkań co Pan Wójt mówił na początku. Zastanawiam się nad budynkiem organistówki na Mikołaja z Ryńska co Pan Wójt myśli jakby kupić i wyremontować na mieszkania? Czy to by się nie opłacało? To jest nadal Kościelne tak?

Pan Wójt odpowiedział, że to jest trudne pytanie ponieważ bez ekspertyzy, ale według Wójta nie. Jest to budynek, który ma ze 100 lat lub więcej pewnie jest objęty opieką konserwatorską i koszt remontu środka, instalacji zakupu nieruchomości nie byłyby współmierne do efektu chociażby ilości mieszkań, możliwości poruszania się ewentualnie dostosowanie do osób niepełnosprawnych. Koszty przewyższyłby efekt, lepiej będzie coś wybudować prostego, ale spełniającego wymogi. Pan Wójt dodał, że to jest jego ocena pobieżna bez znajomości oceny stanu konstrukcyjnego, technicznego tego budynku. Który od wielu lat jest nie użytkowany, nie ogrzewany raczej w opinii pana Wójta nie.

Wiceprzewodnicząca Aleksandra Uchacz zadała pytanie: Jeśli chodzi o miejsce tych nowych budynków socjalnych to tam gdzie teraz są w Kornatowie? Tam jest jeszcze miejsce? Są tam grunty nasze gminne?     

Odpowiedź Pana Wójta: Miejsce tam jest, ale raczej myślimy o innej lokalizacji, nie jest jeszcze wybrana. Raczej chcielibyśmy skorzystać ze swoich gruntów, ale może być też taka sytuacja, że będziemy kupowali.

Radny Bartosz Jaworski zadał pytanie dotyczące kredytu czy zostały oszacowane koszty z zaciągnięciem tego kredytu? Czy w rozchodach doprecyzuje, czy uwzględnione są koszty związane z zaciągnięciem w uchwale budżetowej tego kredytu?

Odpowiedź Wójta Jakuba Kochowicz: Koszty oczywiście będą bo to jest normalne. Wszystko będzie zależne od wysokości tego kredytu wiec na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie powiedzieć dokładnie jaka to będzie kwota. Jest to uzależnione od kwoty kredytu, kiedy nastąpi spłata.   

Radny Bartosz Jaworski powiedział, że jest to oczywiste ze płaci się odsetki od faktycznego wykorzystania kredytu natomiast szacując powinna być oszacowana maksymalna kwota w jakimś założonym okresie czasu. I teraz my podejmując uchwałę, że Pan Wójt będzie mógł zaciągnąć kredyt w wysokości 3 miliony złotych powinniśmy wiedzieć jakie będą koszty.

Pan Wójt dopytał Radnego Bartosza Jaworskiego: Rozumiem, że pyta Pan o maksymalne koszty? Bo tu możemy rozmawiać o maksymalnych kosztach jakie będą.

Radny Bartosz jaworski powiedział: Znamy oprocentowanie rynkowe mniej więcej dla jednostek samorządu terytorialnego. Pani Skarbnik ma taką wiedzę jakiś przedział potrafiłaby oszacować przy maksymalnej kwocie w jakimś okresie. Miesięcznym bo to każdy sobie policzy.

Pani Skarbnik Izabela Klafczyńska powiedziała, że oszacowanie kredytu od 3 milionów, koszty obsługi przy wiborze 6.99 jak sprawdzałam na dany moment w BGK to jest około 80 tysięcy złotych przy okresie kredytowania 4 miesiące.

Brak pytań.

Głosowano w sprawie:
Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Lisewo na 2023 rok- projekt nr 1;. 

Wyniki głosowania
ZA: 12, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (12)
Maria Adamczyk, Tomasz Chmarzyński, Anna Dulska, Piotr Goliński, Marek Góreczny, Iwona Kamińska, Katarzyna Kołodziejek , Antoni Kowalski, Elżbieta Lewandowska, Aleksandra Uchacz, Adam Wojnowski, Marcin Wysocki
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Bartosz Jaworski
NIEOBECNI (2)
Beata Brzozowska, Iwona Dobosz

1)     Uchwała Nr LIV/349/20223 Rady Gminy Lisewo z dnia 14 kwietnia 2023 r. w sprawie zmiany budżetu Gminy Lisewo na 2023 rok została przyjęta.

5. Sprawy bieżące i zakończenie Sesji.

Przewodniczący Rady Gminy Lisewo zapytał Czy ktoś chciałby zabrać głos?

Radny Bartosz Jaworski zadał pytanie: Które sprawy wymagały zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym? A druga sprawa, którą zgłosił Pan Radny Bartosz Jaworski to jest to żeby Pani Mecenas szczególnie na nadzwyczajnych Sesjach była obecna, mieliśmy przykład z dnia dzisiejszego gdzie powstała wątpliwość formalno-prawna i wypadałby żeby Pani Mecenas była i rozwiewała nasze możliwości. To taka do Przewodniczącego prośba żeby to się zmieniło.
Przewodniczący Rady Gminy Piotr Goliński odpowiedział, że prośba jak najbardziej słuszna i też ułatwi pracę Panu Przewodniczącemu. Będzie starał się wpłynąć żeby była na wszystkich sesjach obecna Pani Mecenas. Jeśli chodzi o pierwsze pytanie Przewodniczący Rady poprosił Pana Wójta o odpowiedź.

Pan Wójt Jakub Kochowicz powiedział, że zwołanie sesji jest spowodowane tym, że chcielibyśmy podpisać umowę z wykonawca termomodernizacji obiektu nad jeziorem starogrodzkim . Wpłynęły decyzje, był okres świąteczny i stąd zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym.

Radna Elżbieta Lewandowska zadał pytanie: Na jakim etapie jest kamień?

Odpowiedz Wójta Jakuba Kochowicz: Od dwóch tygodni jesteśmy w trakcie rozwożenia i równania zgodnie zgodnie z sugestią Sołtysów z narady, która odbyła się na początku roku. W tym roku wróciliśmy do systemu, gdzie to Rady Sołeckie podejmowały decyzje o podziale kamienia i gdzie na jakie drogi ma być. Na pewno Strucfoń, Drzonowo, Kornatowo, Lipienek prawdopodobnie gdzieś Błachta, Bartlewo w tym momencie o ile dobrze pamiętam z harmonogramu. 17 kwietnia Chrusty miały być gdzieś ok 20 będziemy kończyć. 
Pan Wójt powiedział, że o ile dobrze pamięta to harmonogram jest taki: Błachta, Bartlewo, Tytlewo, Kamlarki, Wierzbowo, Linowiec, Krusin, Pniewite, Malankowo, Chrusty, Mgoszcz, Lisewo taki mniej więcej harmonogram jest. Średnio dziennie jest to 4 albo 6 transportów. Jeśli chodzi o jakieś większe szczegóły to Pracownicy tym się zajmują.

Przewodniczący Rady Piotr Goliński zamknął obrady LIV Sssję Rady Gminy Lisewo.

Przewodniczący Rada Gminy Lisewo: Piotr Goliński.

Wiceprzewodnicząca Rady: Aleksandra Uchacz.

Przygotowała: Katarzyna Taczyńska.