Gmina Lisewo położona jest w środkowej części Województwa Kujawsko - Pomorskiego, w Powiecie Chełmińskim.

 

Leży na ważnym szlaku komunikacyjnym. Przez jej teren przebiega odcinek autostrady A - 1 o długości 7,5 km. Zlokalizowany w Lisewie węzeł autostradowy stwarza możliwość usytuowania w jego obrębie obiektów handlowych, magazynowych i produkcji nieuciążliwej.

 

Gmina Lisewo charakteryzuje się dobrą dostępnością komunikacyjną (droga krajowa Nr 548 łącząca Lisewo z drogą Nr 1 Gdańsk - Cieszyn oraz trasą Toruń - Olsztyn, linia kolejowa Toruń- Malbork ze stacją kolejową w miejscowości Kornatowo, dogodny układ dróg umożliwiający połączenie z: Toruniem, Chełmnem, Grudziądzem i Wąbrzeźnem).

 

Ponadto Gmina odległa jest od Bydgoszczy o 60 km, od Torunia o 36 km, od Grudziądza o 28, od Chełmna o 20 km. Najbliżej położonymi miastami są Chełmża oddalona o 13 km i Wąbrzeźno oddalone o 17 km.

 

Na terenie gminy Lisewo znajdują się 2 szkoły podstawowe, przedszkole, 2 punkty opieki dziennej, Gminny Ośrodek Zdrowia, Bank spółdzielczy, urząd pocztowy oraz kościół. Działa Gminny Klub Sportowy Victoria Lisewo, który został założony w 1948 roku.

 

Lisewo jest gminą rolniczą z przewagą rolnictwa indywidualnego. Gleby zaliczane są w 60 % do klasy III b i IV a. Średnia powierzchnia gospodarstwa to 11,5 ha.

 

Na terenie gminy znajdują się zakłady przetwórstwa rolno - spożywczego: Zakład Mleczarski w Lisewie - produkuje twarogi i sery żółte, Przedsiębiorstwo Mięsno - Wędliniarskie - Kazimierz Ritter, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” oraz kilka sklepów spożywczo - usługowych.

Gmina jest zwodociągowania w 100%. Działa oczyszczalnia ścieków przystosowana także do odbioru ścieków dowożonych. Na terenie wsi Lisewo wybudowano sieć kanalizacji sanitarnej długości 13,4 km, umożliwiającą odbiór ścieków ze wszystkich posesji tej miejscowości.

 

  • Powierzchnia - 8.620 ha;
  • Użytki rolne - 88 %.
  • Lasy- 0.3 %.
  • Wody - jeziora polodowcowe; największe z nich - Kornatowskie o powierzchni 68 ha, Bartlewskie Wielkie - 23 ha, Pniewickie - 17 ha.