Gmina Lisewo położona jest w środkowej części Województwa Kujawsko - Pomorskiego, w Powiecie Chełmińskim.

 

Leży na ważnym szlaku komunikacyjnym. Przez jej teren przebiega odcinek autostrady A - 1 o długości 7,5 km. Zlokalizowany w Lisewie węzeł autostradowy stwarza możliwość usytuowania w jego obrębie obiektów handlowych, magazynowych i produkcji nieuciążliwej.

 

Gmina Lisewo charakteryzuje się dobrą dostępnością komunikacyjną (droga krajowa Nr 548 łącząca Lisewo z drogą Nr 1 Gdańsk - Cieszyn oraz trasą Toruń - Olsztyn, linia kolejowa Toruń- Malbork ze stacją kolejową w miejscowości Kornatowo, dogodny układ dróg umożliwiający połączenie z: Toruniem, Chełmnem, Grudziądzem i Wąbrzeźnem).

 

Ponadto Gmina odległa jest od Bydgoszczy o 60 km, od Torunia o 36 km, od Grudziądza o 28, od Chełmna o 20 km. Najbliżej położonymi miastami są Chełmża oddalona o 13 km i Wąbrzeźno oddalone o 17 km.

 

Na terenie gminy Lisewo znajdują się 2 szkoły podstawowe, przedszkole, 2 punkty opieki dziennej, Gminny Ośrodek Zdrowia, Bank spółdzielczy, urząd pocztowy oraz kościół. Działa Gminny Klub Sportowy Victoria Lisewo, który został założony w 1948 roku.

 

Na terenie gminy znajdują się zakłady przetwórstwa rolno - spożywczego: Zakład Mleczarski w Lisewie - produkuje twarogi i sery żółte, Przedsiębiorstwo Mięsno - Wędliniarskie - Kazimierz Ritter, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” oraz kilka sklepów spożywczo - usługowych.

 

Gmina jest zwodociągowania w 100%. Działa oczyszczalnia ścieków przystosowana także do odbioru ścieków dowożonych. Na terenie wsi Lisewo wybudowano sieć kanalizacji sanitarnej długości 13,4 km, umożliwiającą odbiór ścieków ze wszystkich posesji tej miejscowości.

 

Lisewo jest gminą rolniczą z przewagą rolnictwa indywidualnego. Gleby zaliczane są w 60 % do klasy III b i IV a. Średnia powierzchnia gospodarstwa to 11,5 ha.

 

  • Powierzchnia - 8.620 ha;
  • Użytki rolne - 88 %.
  • Lasy- 0.3 %.
  • Wody - jeziora polodowcowe; największe z nich - Kornatowskie o powierzchni 68 ha, Bartlewskie Wielkie - 23 ha, Pniewickie - 17 ha.