Odpowiedź
Lisewo, dnia 8 lutego 2024 r.
SG.152.1.1.2024.KG
Pan Adam Szulc
Prezes Zarządu
Szulc-Efekt sp. z o.o.
ul. Poligonowa 1
04-051 Warszawa
Dotyczy: złożonej petycji, pt. Inicjatywa - Pielęgnujmy aktywność społeczną wywołaną wyborami parlamentarnymi, z dnia 3 stycznia 2024 r.
Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (t.j. Dz.U. z 2018, poz. 870) informuję, że Państwa petycja pt. Pielęgnujmy aktywność społeczną wywołaną wyborami parlamentarnymi, z dnia 3 stycznia 2024 r., została rozpatrzona w następujący sposób:
Wójt Gminy Lisewo nie posiada narzędzi w obszarze kształtowania świadomości Młodych Wyborców w proces nadchodzących wyborów samorządowych. Konstytucja RP w art. 169 ust. 2 i 3 wskazuje, iż wybory do organów stanowiących są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym, a zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów określa szczegółowo Kodeks wyborczy. Natomiast zasady i tryb wyborów oraz odwoływania organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego określają dodatkowo ustrojowe ustawy samorządowe. Art. 62 Konstytucji RP normuje czynne prawo wyborcze, jako prawo wybierania, odnosząc je do wszystkich postaci wyborów niezależnie od szczebla (parlamentarne, referendum, samorządowe).
Wszystkie informacje dot. wyborów samorządowych są przekazywane przez powszechne kanały komunikacyjne, dostępne dla wszystkich obywateli. Podjęcie przez Wójta Gminy Lisewo działań w zakresie zaangażowania Młodych Wyborców w wybory mogłoby zostać odebrane jako prowadzenie kampanii wyborczej.
Jednocześnie informuję, że nie zostały zaplanowane szkolenia dla pracowników urzędu związane z kształtowaniem lokalnej świadomości społecznej w ww. zakresie.
Jakub Kochowicz
Wójt Gminy Lisewo