Głosowanie przez pełnomocnika
Kto może udzielić pełnomocnictwa?
Osoba, która:
- ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym,
- jest osobą pełnosprawną, ale w dniu głosowania będzie mieć ukończone 60 lat.
Kto może być pełnomocnikiem?
Pełnomocnikiem może być osoba, która ma prawo wybierania. Taka osoba może przyjąć pełnomocnictwo do głosowania:
- tylko od jednej osoby,
- od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Kto nie może być pełnomocnikiem?
- osoba, która wchodzi w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania,
- mężowie zaufania,
- kandydaci w danych wyborach.
Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku zgłoszenia przez wyborcę niepełnosprawnego zamiaru głosowania korespondencyjnego.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania należy wnieść do organu gminy najpóźniej w 9 dniu przed dniem wyborów tj. do dnia 31 maja 2024 r.
Akt pełnomocnictwa sporządza się niezwłocznie, po sprawdzeniu, na podstawie dostępnych urzędowo dokumentów, danych zawartych we wniosku, w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa do głosowania lub w innym miejscu na obszarze gminy, jeżeli wyborca zwróci się o to we wniosku.
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Gminy w Lisewie
ul. Chełmińska 2
86-230 Lisewo
Biuro nr 5
Tryb odwoławczy:
Wyborca ma prawo do cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. Cofnięcie pełnomocnictwa do głosowania następuje przez złożenie najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów stosownego oświadczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) gminy, w której sporządzono akt pełnomocnictwa do głosowania, lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023r., poz.2408 z późn.zm.).