Informacje
Położenie Gminy
Gmina Lisewo usytuowana jest w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie chełmińskim. Jej powierzchnia wynosi 8631 ha, stanowi to 16,34% powierzchni powiatu. Gmina podzielona jest na 18 sołectw. Graniczy z gminami: Stolno i Papowo Biskupie z powiatu chełmińskiego, Płużnica z powiatu wąbrzeskiego i Chełmża z powiatu toruńskiego.
Infrastruktura
Wieś Lisewo leży na ważnym szlaku komunikacyjnym. Przez teren gminy przebiega odcinek autostrady A-1 o długości 7,5 km. Zlokalizowany w Lisewie węzeł autostradowy stwarza możliwość usytuowania w jego obrębie obiektów handlowych, magazynowych i produkcji nieuciążliwej.
Od Torunia odległa jest o 33 km. Najbliżej położonymi miastami są Chełmża – oddalona o 13 km, Wąbrzeźno – oddalone o 17 km oraz Chełmno – oddalone o 20 km. Przez teren gminy przebiegają dwa szlaki turystyczne Firlus – Ryńsk o długości 40 km oraz Kornatowo – Chełmno o długości 18 km).
Gmina zwodociągowana jest prawie w 100%. Zaopatrzenie w wodę pitną i do celów produkcyjnych zapewniają trzy nowoczesne stacje pomp usytuowane w Lisewie, Kamlarkach i Krajęcinie. We wsi Lisewo zlokalizowana jest oczyszczalnia ścieków, która przyjmuje ścieki z istniejącej na terenie wsi Lisewo sieci kanalizacji sanitarnej oraz dowożone z zewnątrz.
Rolnictwo
Gmina Lisewo ma charakter typowo rolniczy. Użytki rolne stanowią 88% powierzchni, natomiast lasy to zaledwie 0,3% powierzchni gminy. W uprawach rolnych dominują zboża oraz rzepak. W hodowli najwyższy odsetek zajmują trzoda chlewna i bydło.
Szkolnictwo
Na terenie gminy funkcjonuje Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lisewie składający się ze Szkoły Podstawowej i Gminnego Przedszkola oraz Szkoła Podstawowa w Krusinie. Uczniowie tych placówek mogą korzystać z pełnowymiarowej hali sportowej oraz dwóch sal gimnastycznych. W Lisewie działa również Gminna Biblioteka Publiczna – Pracownia kultury.
Handel
Gmina posiada znakomicie rozbudowaną sieć sklepów oraz zakładów usługowych m.in. zakład mięsny, piekarnie, stacje benzynowe, gospodarstwa agroturystyczne, stację kontroli pojazdów, punkty obsługi rolnictwa, kwiaciarnie, cukiernię, punkty apteczne, zakłady fryzjerskie, wytwórnię wyrobów z włókien poliestrowych. Działają tu również: Spółdzielnia Mleczarska, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Oddział Banku Spółdzielczego i Agencja PKO.
W 2008 r. powstał Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie, w którym pracę znalazło kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych z tutejszej gminy i Powiatu Chełmińskiego. Ochronę przeciwpożarową zapewnia 10 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, a o zdrowie mieszkańców dba Gminny Ośrodek Zdrowia.
Religia
W centrum znajduje się kościół parafialny p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego – Sanktuarium Matki Bożej Lisewskiej z przełomu XIII/XIV w., z dobudowaną w II poł. XVI w. szesnastoboczną ceglaną wieżą. Znajduje się w nim wiele cennych zabytków. W bocznym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany w połowie XVIII w. Otoczony jest on lokalnym kultem, o czym świadczą liczne wota i odbywające się co środę nowenny.
Kultura
W Lisewie odbywają się cykliczne imprezy, na stałe wpisane w kalendarz wydarzeń kulturalnych gminy. Największą z nich jest LISEWSKI BIEG JASZCZURCZY odbywający się na przełomie maja i czerwca. Bieg na dystansie 10 km zaliczany jest do Grand Prix województwa kujawsko – pomorskiego w biegach długodystansowych.
Kolejne wydarzenia to: październikowy, ogólnopolski JASZCZUR MUSIC FESTIVAL – promujący młode zespoły rockowe, Gminno-Parafialne Dożynki, Turniej Wiejskich Drużyn Piłki Nożnej, Spotkania Rodzinne – promujące zdrowy styl życia, Wesoła Nutka – wyłaniająca młode talenty wokalne z terenu gminy. Corocznie gra też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Od 1948 r. w Lisewie działa Ludowy Klub Sportowy Victoria Lisewo, zrzeszający młodszych i starszych zawodników piłki nożnej.
Warto zobaczyć
Ruiny zamku Krzyżackiego w Lipienku. Zamek zbudowany został na półwyspie J. Zamkowego. Przed przybyciem Krzyżaków znajdował się tu niewielki gród z XI w. Krzyżacy odbudowali go, lecz w 1277 r. został ponownie zniszczony. Na jego miejscu powstał na przełomie XIII/XIV wieku murowany, dwuczęściowy zamek, otoczony szerokimi i głębokimi fosami.
Agroturystyka
W miejscowości Linowiec znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Arkadia natomiast we wsi Bartlewo położone jest gospodarstwo Zagroda Zbyszka.
Zapraszamy wszystkich zmęczonych miejskim zgiełkiem i życiem w ciągłym biegu.